Która reklama jest skuteczniejsza - animacja czy tradycyjny spot reklamowy?

Skuteczna reklama, to taka reklama, która osiąga wyznaczony cel. Wyznaczenie odpowiedniego celu jeszcze przed ruszeniem filmowej produkcji jest bardzo ważne z marketingowego punktu widzenia i powinno stanowić podstawowy element briefu reklamowego.

Kiedy korzyści mające płynąc z kampanii promocyjnej zostaną dokładnie sprecyzowane pojawia się istotne pytanie jaki rodzaj reklamy wybrać - animację, czy tradycyjny spot reklamowy? W tym artykule zwrócimy uwagę na kilka aspektów, które pomogą w podjęciu właściwej decyzji.

Animacje reklamowe i wzrost ich popularności

Jeszcze kilka lat temu filmową animację można było sklasyfikować jako towar ekskluzywny. W ostatnim czasie jednak filmy animowane zyskują na większej popularności, a powodem tej zmiany są dwa podstawowe czynniki:

  • W branży pojawia się coraz więcej specjalistów z zakresu tworzenia animacji.
  • Rozwój technologiczny doprowadził do poszerzenia możliwości w kreacji.

Efektem końcowym tych dwóch czynników jest istotne z perspektywy wzrostu popularności obniżenie cen towaru jakim jest animacja. Technologia nie spowodowała jednak obniżenia ceny każdego rodzaju animacji, a spolaryzowała rynek w tej dziedzinie.

Proste, krótkie i mało skomplikowane animacje można zrobić szybciej i taniej. Natomiast apetyt rośnie w miarę jedzenia. Animatorzy z roku na rok zyskują coraz nowsze narzędzia pracy, dzięki którym mogą tworzyć więcej i lepiej i wcale nie zamierzają osiąść na laurach.

Kategorie filmów animowanych

Najczęściej używaną formą przy produkcji animacji reklamowych jest animacja cyfrowa, czyli w całości stworzona z grafik, które powstają za pomocą komputera. Jak dokładnie wygląda proces twórczy? W pierwszej kolejności projektowane są grafiki - czyli kształty i elementy, a następnie animator wprawia je w ruch.

Animacje komputerowe dzielą się na dwie podstawowe kategorie:

  • 2D - czyli takie, gdzie obraz jest płaski;
  • 3D - trójwymiarowe, w których widoczna jest przestrzeń w dalekich i bliskich planach.

Łatwo się domyślić, że trudniejszym, kosztowniejszym i bardziej czasochłonny, procesem twórczym jest trójwymiar. Z tego powodu animacje 2D nadal są częstym wyborem, chociaż najpewniej w przyszłości, wraz z idącym postępem odejdą do lamusa.

Czy animacja 2D jest gorsza?

Animacyjny rynek reklamy w zdecydowanej większości bazuje teraz na twórczości w formacie 2D. Obecnie, różnica cenowa między tworzeniem animacji 2D, a 3D jest tak duża, że najprościej mówiąc - mało która firma, może sobie pozwolić na tak wysokie koszty produkcyjne. Rezygnacja z formatu 3D generuje spore oszczędności budżetowe i czasem okazuje się jedynym możliwym rozwiązaniem.

Słowo “tańsza”, w żadnym wypadku nie musi jednak oznaczać “gorsza”! Pamiętajmy o tym, że reklamowo-animacyjna rewolucja dopiero nadchodzi, a większa liczba tych prostszych animacji 2D może okazać się sprzymierzeńcem, ponieważ ludzkie oko jest nadal mocno zaznajomione z tą techniką obrazu.

Zaletą wyboru animacji 2D są nie tylko mniejsze koszty produkcji, ale również szybszy czas przygotowania i łatwiejszy proces późniejszej edycji.

Czym są animacje na filmie?

Techniki animacyjne są wykorzystywane w produkcji filmowej na różne sposoby. Spoty reklamowe mogą być połączeniem odmiennych metod kreacji. Decyzja o stworzeniu tradycyjnego spotu reklamowego wcale nie musi oznaczać zupełnej rezygnacji elementów animowanych pojawiających się na filmie.

W procesie produkcji filmowej występują pewne ograniczenia, wynikające z praw fizyki lub najzwyczajniej podyktowane bezpieczeństwem ekipy. Niektórych rzeczy po prostu sfilmować się nie da. Jeśli klient chciałby, żeby w jego reklamie występowały prawdziwe postaci, ale na drodze produkcyjnej pojawiają się jakieś trudności niemożliwe do przeskoczenia, świetnym rozwiązaniem jest wykorzystanie animacji na filmie.

Kolorowe, często nawet surrealistyczne obrazy animacyjne skutecznie przykuwają uwagę widza i bardzo dobrze sprawdzają się w mediach społecznościowych. 

Który rodzaj reklam powstaje szybciej?

Tradycyjna reklama to taka, w której prawdziwi aktorzy występują w realnych miejscach, a obraz jest rejestrowany za pomocą kamery. Przy dobrej organizacji i planowaniu produkcja spotu reklamowego może trwać zaledwie kilka dni. Wystarczy dokładne opracowanie scenariusza, precyzyjne określenie zadań, oraz sprawny montaż wybranych ujęć już podczas nagrywania video.

Wbrew pozorom, tworzenie animacji wcale nie musi oznaczać szybkiego czasu realizacji oraz obniżenie kosztów produkcji. Z czego to wynika? Przykładowo - im dłuższa animacja reklamowa tym bardziej czasochłonny proces kreacji, a co za tym idzie wyższe wynagrodzenie animatora. Przeciwnie wygląda realizacja spotu reklamowego w klasycznej odmianie - długość trwania reklamy wcale nie musi przekładać się na długość nagrywania.

Różnica w cenie między animacją, a filmem.

Nie można jednoznacznie wyznaczyć, który rodzaj reklamy będzie bardziej przystępny cenowo dla kieszeni klientów. Budżet przede wszystkim zależy od stopnia zaawansowania animacji, a na wycenę filmu wpływa kilka czynników (lokacja, ekipa, aktorzy oraz postprodukcja). Szerzej opisywaliśmy ten temat w artykule pt. Ile kosztuje profesjonalny spot reklamowy i co wpływa na wysokość ceny?

Można natomiast rozważyć, czy reklamowany produkt lub usługa lepiej zaprezentuje się w animacji, czy w filmie. Oto kilka przykładów, kiedy animacje reklamowe okazują się bardziej przystępny cenowo.

1. Jeśli reklamowany przedmiot jest ciężki, duży i trudno go transportować wtedy koszty tradycyjnego spotu znacznie wzrastają.

2. Jeśli reklamowany produkt znajduje się w trudno dostępnym miejscu lub jest montowany na zamówienie u klienta, wtedy tradycyjny proces filmowania może okazać się znacznie utrudniony.

3. Jeśli reklamowany produkt składa się z wielu elementów, a jego finalny efekt jest widoczny dopiero po długotrwałym procesie składania, wtedy przygotowanie animacji skraca drogę produkcji, a co za tym idzie zmniejsza jej cenę.

4. Jeśli reklamowaną usługę trudno przedstawić wizualnie, ponieważ nie jest widoczna gołym okiem, wtedy animacja znacznie pobudza wyobraźnię widza.

Kiedy wybór na animację pada najczęściej?

Jednym z najczęściej wybieranych rodzajów animacji jest tak zwany explainer, czyli format, który ma na celu tłumaczyć obsługę danego produktu lub dokładnie opisuje na czym polega usługa. Graficzna forma obrazu rzeczywiście dobrze pobudza wyobraźnię i pozwala widzom w łatwy sposób zrozumieć zachodzące procesy.

Explainer można porównać do popularnych w nauczaniu map myśli. Nawet jeśli taka animacja w głównej mierze składa się z tekstu, ale wizualnie zostanie przedstawiona w ciekawy dla oka sposób, to pozostanie w pamięci widza na dłużej.

Czym różni się produkcja animacji reklamowych od produkcji filmów?

Stworzenie animacji jest procesem, który wymaga specjalistycznej wiedzy oraz zaawansowanych programów do pracy. Nie każdy musi jednak znać skomplikowane techniki animacyjne, żeby zlecać ich przygotowanie. Wystarczy zakreślić prosty sposób wizualizacji, zgromadzić referencje lub po prostu przygotować graficzny moodboard.

Brief animacyjny powinien zawierać stylistykę grafik oraz kolorów, potrzebnych do inspiracji. Najważniejszym etapem preprodukcji jest dokładne i precyzyjne określenie kształtów spójnych z koncepcją marki. Im więcej informacji dostarczymy przed rozpoczęciem pracy animatora, tym mniejsze koszty produkcyjne. Jeśli budżet na to pozwala, warto zatrudnić osobę odpowiedzialną za przygotowanie szkiców jeszcze przed wysłaniem zlecenia do grafika.

Produkcja spotów reklamowych w tradycyjnym wydaniu wymaga zatrudnienia wykwalifikowanej ekipy. Każdy z członków ekipy filmowej jest odpowiedzialny za inny element reklamy. Zleceniodawca konsultuje wtedy swoją wizję z tak zwaną trójką realizatorską. Za realizację scenariusza odpowiada reżyser, o jakość obrazu dba operator natomiast zgodności z briefem pilnuje producent.

Skuteczność reklamy w przełożeniu na cele.

Mierzenie poziomu skuteczności reklamy odbywa się według ustalonych priorytetów i celów zawartych w briefie reklamowym. Przede wszystkim należy ustalić odpowiedź na pytanie: jaki jest cel realizacji spotu?

Może to być na przykład: zwiększenie sprzedaży produktu lub usługi, budowanie świadomości marki, czy dotarcie do nowej grupy potencjalnych klientów. Stworzenie reklamy w zgodzie z briefowymi założeniami przyniesie upragnione efekty bez względu na to, czy zostanie ona zrealizowana w postaci animacji, czy tradycyjnego spotu reklamowego.

Dokonując wyboru między animacją, a tradycyjnym spotem reklamowym tworzysz własny styl i budujesz markę. Nie można zapominać, że skuteczna reklama, to również taka reklama, która została w odpowiedni sposób wypromowana. Sama produkcja i dobór odpowiedniej formy to jedynie 50% sukcesu. Za drugą połowę odpowiada marketing. 

Dokonując wyboru między animacją, a tradycyjnym spotem reklamowym przede wszystkim tworzysz własny styl i budujesz markę. 

PORZUĆ NUDNY MARKETING
Niech Twoi klienci poczują emocje

PODOBNE WPISY

GRANATOR FILM

+48 530 793 796

POZNAŃ

Święty Marcin 29/11a

WARSZAWA

Marszałkowska 140

BARCELONA

Carrer Ample 3, 3A
GRANATOR FILM Sp. z o.o