Dlaczego w planowaniu reklamy filmowej najważniejszy jest wizerunek marki, a nie sama sprzedaż?

Planowanie kampanii reklamowej - od czego zacząć?

Pierwszym i najważniejszym punktem planowania strategii kampanii reklamowej jest określenie jej celu. Sprowadza się to zasadniczo do dwóch najistotniejszych i najbardziej pożądanych rezultatów końcowych - zwiększenia sprzedaży oraz zwiększenia rozpoznawalności marki.

Zwiększenie sprzedaży wiąże się z eskalowaniem rozpoznawalności produktu, bądź usługi oraz pozyskiwaniem leadów, czyli kontaktów do potencjalnych klientów.

Powiększanie rozpoznawalności marki pozwala na przyciąganie i generowanie ruchu do konkretnej przestrzeni (fizycznej, bądź internetowej), remarketingiem przypominającym o istnieniu marki, budowaniem zaufania potencjalnego klienta oraz zachęceniem do interakcji z marką.

Marketing nastawiony na sprzedaż

W marketingu dwa kluczowe cele planowania kampanii reklamowej bywają ze sobą skorelowane, ale nigdy nie są tożsame ze sobą w stu procentach. Jest to zależne od rodzaju środków przekazu, na które planowana jest kampania reklamowa.

Dla przykładu: wykupienie reklamy w serwisie sprzedażowym takim jak np. Allegro, zazwyczaj ma na celu wyłącznie zwiększenie sprzedaży. Najistotniejsze są w tym momencie cechy produktu oraz jego cena, dostępność, łatwość zakupu i zwrotu, popularność i widoczność w wyszukiwarce strony internetowej. Marka sprzedającego jest mniej istotna, pod warunkiem, że konto sprzedającego spełnia pewne normy m.in. procent pozytywnych komentarzy. W przypadku, gdy kampania reklamowa zakończy się, podtrzymanie zainteresowania produktem, bądź marką bywa bardzo trudne.

Marketing nastawiony na budowanie wizerunku

Firmy, które skupiają się na marketingu poprzez budowanie i niejako ,,sprzedawanie" wizerunku marki, nie uzyskują konwersji w postaci sprzedaży w pierwszej kolejności i w krótkim czasie. Pozwala im to jednak uzyskiwać długoterminowe cele. Rozpowszechnianie świadomości marki wśród potencjalnych klientów z dużym prawdopodobieństwem pozwala przynosić korzyści w postaci sprzedaży w dłuższym okresie czasu. Gdy marka zakotwicza się w świadomości społeczności, zyskuje dużą przewagę nad mniej znaną konkurencją.

Optymalnym planem marketingowym jest połączenie i wykorzystywanie dwóch dróg przynoszących korzyści zarówno w szybkiej i skutecznej sprzedaży oraz w budowaniu długoterminowego i stabilnego wizerunku.

Sprzedaż i budowanie wizerunku marki poprzez film reklamowy

 

Jednym z najlepiej znanych i popularnych sposobów na reklamę wizerunkową, bądź produktową, jest spot reklamowy. Niezależnie od tego, czy polem eksploatacyjnym filmu reklamowego jest internet, czy telewizja - ruchomy obraz oraz historia, którą opowiada, ma o wiele większą skuteczność w docieraniu do potencjalnych klientów, niż reklama graficzna bądź audialna.

Kampania reklamowa w postaci materiału video, pozwala na zawarcie większej ilości spójnego i skomponowanego przekazu w postaci obrazu, tekstu, dźwięku, historii, humoru, merytoryki, anegdot, dramaturgii. Dodatkowo może wywoływać w odbiorcy pewne refleksje oraz emocje, które są bardzo precyzyjnie zaplanowane i ukierunkowane na wywołanie określonych, pożądanych działań odbiorcy. Wszystko to prowadzi na przykład do zwiększenia świadomości marki, które jest związane z odczuwaniem pewnej emocji, lub do zwiększenia sprzedaży m.in. poprzez ukazanie produktu w użyciu w sposób zachęcający do jego pozyskania.

Filmy reklamowe - jaka jest różnica między spotem produktowym, a wizerunkowym?

Spot produktowy  - film reklamowy, który sprzedaje

 

Spot produktowy to film reklamowy, którego głównym bohaterem jest produkt, a celem takiej reklamy jest przedstawienie jego cech, oryginalności, funkcjonalności i atrakcyjności. Opowiadając historię o produkcie w sposób interesujący, lub stricte pokazowy, można zbudować pewne skojarzenia, które będą wywoływać u odbiorcy pozytywne emocje.

Packshot – filmy produktowe

 

Najbardziej popularne filmy produktowe skupiają się wyłącznie na produkcie w formie jego prezentacji wizualnej. Mówiąc o nich mamy na myśli nagrania typu Packshot (inaczej Pack shot). Nazwa filmów pochodzi od częstego eksponowania wariantów i grup przedmiotów. Takie filmy reklamowe mają na celu przede wszystkim sprzedaż i dotarcie do klienta w prosty i nieskomplikowany sposób. Wizerunek marki jest w tych filmach drugorzędny, ponieważ skupienie pozostaje tylko i wyłącznie na przedmiotach, które dana marka ma w swojej ofercie.

Przykład: https://www.granator.com/produkcje/amz-duvets

Wykorzystywane wizerunku w reklamie produktowej

 

W reklamie produktowej istotne jest skupienie na wizerunku. Dla przykładu - często w reklamach perfum wykorzystuje się wizerunek znanej osoby, atrakcyjnej kobiety, lub mężczyzny, aby poprzez tak zwany efekt magicznego spowinowacenia wywołać u widza skojarzenie, które stawia równość między wizerunkiem danej postaci, a wizerunkiem marki, bądź produktu. W ten sposób buduje się pozytywny wizerunek i zaufanie potencjalnego klienta.

Spot wizerunkowy - film reklamowy, który opowiada o marce

Nowoczesna reklama filmowa powinna nie tylko służyć sprzedaży, ale również budować pozytywny wizerunek marki poprzez komunikację, czyli m.in. historię, emocje i obraz. Służą do tego spoty wizerunkowe - czyli reklamy służące do budowania pozytywnego wizerunku firmy i utrwalania obrazu marki w świadomości klientów. Tego typu content świetnie sprawdza się do prezentacji świadczonych usług, ale również do pośredniego eksponowania produktów.

Spot reklamowy, który buduje wizerunek firmy i przyciąga potencjalnych klientów

Niezależnie od tego czy pola eksploatacyjne dotyczą kanału Youtube, internetu, telewizji, strony internetowej, czy publikacji w mediach społecznościowych, realizacja spotu reklamowego powinna zawsze nieść przekaz kreujący świadomość widzów. Przekazy reklamowe, niezależnie czy mają na celu prezentację produktów i usług, które są sprzedawane w twojej firmie, czy są nastawione na to pokazać, aby jej wizerunek - warto, aby niosły w sobie treść opowiadającą o marce.

Przykład: https://www.granator.com/produkcje/flawsome

PORZUĆ NUDNY MARKETING
Niech Twoi klienci poczują emocje

PODOBNE WPISY

GRANATOR FILM

+48 530 793 796

POZNAŃ

Święty Marcin 29/11a

WARSZAWA

Marszałkowska 140

BARCELONA

Carrer Ample 3, 3A
GRANATOR FILM Sp. z o.o