Ile kosztuje profesjonalny spot reklamowy i co wpływa na wysokość ceny?

Cena najdroższych filmów reklamowych.

Niektóre marki o ugruntowanej pozycji na rynku w zaciekły sposób walczą o uwagę klientów. Producenci perfum, czy samochodów, prześcigają się w rywalizacji o jakość oraz wysokość budżetów spotów reklamowych realizowanych dla swoich firm. Ponadto film powinien osiągnąć maksymalny stopień skomplikowania ujęć, żeby zainteresować widza.

Absolutny szczyt finansowy działań promocyjnych przypada w czasie finałowego meczu o mistrzostwo w futbolu amerykańskim - Super Bowl. Wykupienie trzydziestosekundowego bloku reklamowego kosztowało w ostatnim roku 6 milionów dolarów. W przerwach od meczu można było zobaczyć takie gwiazdy filmowe jak Zendaya, Kevin Hart, czy Scarlett Johansson.

Ile kosztuje produkcja filmu reklamowego transmitowana w tym czasie możemy się tylko domyślać. Informacje tego rodzaju pozostają poufne i każda firma ma prawo zachować je w tajemnicy. Producenci marek, którzy decydują się na taki zabieg marketingowy zdecydowanie rozbijają reklamowy Box Office, ale zejdźmy na Ziemię. Profesjonalny film reklamowy można nakręcić bez kosmicznych wydatków.

Najwięksi “zjadacze” budżetowych pieniędzy.

Negocjowanie budżetu należy do najtrudniejszych działań związanych z produkcją filmową. Przewidywanie każdego najmniejszego wydatku wymaga logistycznego planowania i szczegółowej znajomości branży filmowej. No właśnie... Diabeł tkwi w szczegółach! Nie wystarczy przewidzieć to, co NA PEWNO MA wydarzyć się podczas procesu produkcji spotu reklamowego… Trzeba też przewidzieć to, co zdarzyć się NIE POWINNO, ale jednak jest możliwe. Brzmi to zagmatwanie, jednak bez obaw - w szybki sposób możemy to uprościć.

Co wpływa na koszt produkcji filmowej? W artykule wybraliśmy czterech największych “zjadaczy” budżetowych pieniędzy. Należą do nich: lokacja, ekipa, aktorzy oraz wybrane elementy postprodukcji.

Wybór lokacji filmowej, a dodatkowe koszty.

Lokacja filmowa - najprościej mówiąc - to przestrzeń w której odbywa się plan filmowy. Przy produkcji z nieco większym budżetem znajdzie się też miejsce w ekipie dla Scouta lub Location Managera, czyli osoby wyspecjalizowanej w poszukiwaniu tej jedynej, wyjątkowej, niepowtarzalnej lokalizacji. Według jednej z "operatorskich" teorii, wybór odpowiedniej lokacji w 70- procentach wpływa na wygląd ujęć i buduje odpowiedni klimat filmu.

Znalezienie idealnego miejsca pod względem wizualnym to dopiero początek pracy preprodukcyjnej. Zanim nastąpi przygotowanie wstępnie wybranego miejsca do nagrań, należy zadać wiele pytań dotyczących lokacji:

  • Jaki jest czas dojazdu na miejsce lokacji?
  • Czy w pobliżu lokacji może znajdować się miejsce noclegu dla realizatorów filmu reklamowego?
  • Skąd można czerpać prąd?
  • Jakie są możliwości kadrowania?
  • Czy są jakieś czynniki mogące utrudniać nagranie? (M.in. schody lub wąskie drzwi…)

Odpowiedzi na pytania niewątpliwie wpływają na ostateczną cenę filmu. Każdy dzień zdjęciowy to koszt wynajmu miejsca oraz wszystkich dodatkowych kosztów związanych m.in. z pozwoleniami na nagrania, parkingami i innymi kwestiami logistycznymi.

Kto jest niezbędny w składzie ekipy filmowej?

Skład ekipy filmowej różni się w zależności od rodzaju nagrań. Postaci, bez których produkcja się nie odbędzie, to przede wszystkim producent oraz autor zdjęć.

Producent jest odpowiedzialny za przygotowania realizacji filmowej - preprodukcję. Koordynuje wszystkie procesy organizacyjne przyszłej produkcji m.in. załatwia formalności, opiekuje się członkami ekipy i kontroluje ich przygotowania. Autor zdjęć zna się na procesie rejestrowania, odpowiada za dobór kamery i sprzętu technicznego. Przed nagraniem, wspólnie z reżyserem, jeżdżą na dokumentację filmową i planują sekwencje ujęć.

Czy można zastąpić reżysera na planie?

Do filmowej trójki realizatorskiej zaliczamy reżysera, który może wydawać się najważniejszą postacią na planie. Najczęściej jest to zgodne z prawdą, jednak podczas nagrań spotu reklamowego, w którym nie występują aktorzy, modele ani statyści, reżyser wcale nie musi być obecny.

Czasem na planie wystarczy sam operator, który może jednocześnie pełnić rolę reżysera. W tym przypadku dobrze, jeśli na planie pojawia się scenograf, który zadba o odpowiednią ekspozycję reklamowanego produktu.

Castingowy szał przedprodukcyjny.

Aktor? Model? A może influencer? Jednym z ważniejszych procesów preprodukcyjnych jest dobór obsady, czyli tak zwany 'casting'. Przygotowanie castingu do filmów, a później przekazanie propozycji castingowej klientom, często spoczywa na barkach producenta, który konsultuje wybór reżyserem.

Cena wynagrodzenia obsady wzrasta wraz z popularnością oraz doświadczeniem wybranego aktora. Nie każdy spot reklamowy wymaga jednak zatrudniania profesjonalnego aktora z wieloletnim stażem. Wynagrodzenie jednej gwiazdy, która bierze udział w projekcie, może stanowić jedną trzecią, lub nawet połowę ceny całego budżetu filmowego, dlatego wybór obsady może mieć znaczny wpływ na to ile kosztuje film reklamowy.

Casting to jeszcze nie wszystko. Opiekę nad stylizacją i wyglądem aktorów, bądź modeli sprawują charakteryzator oraz kostiumograf lub stylistka oraz wizażystka. Jeśli przed podjęciem współpracy niezbędne są przymiarki, to cena realizacji również wzrasta o dodatkowy czas pracy aktorów i ekipy.

Czy postprodukcja wymaga osobnej wyceny?

Cały projekt - od momentu napisania scenariusza, storyboardu i scenopsiu, do czasu ostatnich poprawek montażowych to spójna kompozycja. Tak zwany etap postprodukcji jest jednym z elementów produkcji filmowej, a jego koszty powinny być przewidziane w wycenie zanim ruszy machina nagrania filmu.

Na cenę profesjonalnego filmu w etapie postprodukcji mogą mieć wpływ usługi osób odpowiedzialnych za:

  • nagranie lektorskie,
  • koloryzację,
  • udźwiękowienie,
  • stworzenie napisów,
  • ilość efektów specjalnych.

Kiedy cena postprodukcji filmu przewyższa wycenę preprodukcji?

Czasami koszt etapu postprodukcyjnego przewyższa cenę przygotowań do realizacji filmu reklamowego. Dzieje się tak w szczególności, jeśli w filmie mają pojawić się skomplikowane animacje.

Cena efektów specjalnych zależy także od poziomu trudności przygotowań i czasu spędzonego przy komputerze. Należy pamiętać, że animatorzy i eksperci od efektów specjalnych wysoko cenią swoje umiejętności i nic w tym dziwnego - czasami naprawdę potrafią stworzyć cuda!

Postprodukcja materiału to nie tylko montaż.

Oprócz głównego montażysty, przy profesjonalnej realizacji działa również dwóch cichych bohaterów: dźwiękowiec oraz kolorysta. Jakie są ich zadania?

Kosztownym, ale równocześnie niezbędnem elementem profesjonalnego filmu reklamowego jest odpowiednia synchronizacja dźwiękowa, czyli: podstawienie muzyki, czyszczenie szumów, regulacja poziomów, dodatkowe elementy udźwiękowienia.

Kolorowanie poszczególnych ujęć może wydawać się prostym i szybkim zajęciem, ale równanie barw i nadawanie spójności kolorystycznej to zadanie dla wykwalifikowanych osób o wyjątkowym poczuciu estetyki.

Pytanie co, jeśli w filmie ma wypowiadać się lektor? Jak wycenić nagranie lektorskie? Tutaj cennik regulują te same czynniki, co w przypadku doboru obsady. Im większa popularność i doświadczenie zawodowe naszego głosu - tym wyższa stawka usługi.

Nie istnieje jeden cennik filmu reklamowego dobry dla każdego.

Branża video to jedna z najbardziej elastycznych i najczęściej zmieniających się usług na rynku. Zmiany te są podyktowane rozwojem technologicznym oraz częstą modyfikacją panujących trendów.

Odpowiednia komunikacja i dzielenie się wiedzą pomiędzy klientem, a producentem reklamowym jest kluczem do sukcesu! Podstawa to umiejętne określenie potrzeb i rozumienie wzajemnych oczekiwań na linii klient - twórca reklamy.

Nie każdy rodzaj filmu będzie dobrze sprawdzał się w Internecie i w telewizji. Indywidualne podejście i równoczesne spojrzenie na film od strony działań promocyjnych oraz produkcyjnych jest podstawą do tworzenia budżetu filmowego.

Cena profesjonalnego spotu reklamowego.

Profesjonalne filmy promocyjne to przede wszystkim profesjonalna ekipa filmowa!

Przy założeniu, że skład filmowców na planie nie przewyższa 10 osób, czas trwania zdjęć można zamknąć w jednym dniu oraz jednej lokacji, a w rolach głównych nie występuje filmowa gwiazda... to koszt produkcji krótkiego spotu reklamowego może wynieść ok 15 000 zł.

Jest tak wiele czynników, które generują finalny budżet realizacji, że trudno podać jedną wycenę na profesjonalną produkcję filmową. Doświadczona ekipa doskonale wie jak maksymalnie wykorzystać dni zdjęciowe, dba o reklamowany produkt i przede wszystkim satysfakcję swoich klientów.

PORZUĆ NUDNY MARKETING
Niech Twoi klienci poczują emocje

PODOBNE WPISY

GRANATOR FILM

+48 530 793 796

POZNAŃ

Święty Marcin 29/11a

WARSZAWA

Marszałkowska 140

BARCELONA

Carrer Ample 3, 3A
GRANATOR FILM Sp. z o.o