Koszt niedrogiego filmu promocyjnego. W jakiej cenie można zrobić reklamę video?

Koszt niedrogiego filmu promocyjnego. W jakiej cenie można zrobić reklamę video?

Pytanie o koszt produkcji filmu reklamowego jest jednym z najbardziej nurtujących wszystkich zainteresowanych. Czy realizacja video zawsze musi kosztować dziesiątki tysięcy złotych? W niektórych przypadkach jest to nieuniknione. Istnieją jednak metody, aby uniknąć tak wysokiej ceny nie obniżając przy tym poziomu filmu promocyjnego.

W tym tekście poznasz sposoby na realizację niedrogiego filmu promocyjnego oraz dowiesz się jaki minimalny budżet należy przeznaczyć na reklamę, aby osiągnąć satysfakcjonujący efekt końcowy.

Uniwersalny cennik?

Produkcja filmu to złożony proces, podczas którego pojawia się bardzo wiele zmiennych. Koszty związane z powstaniem reklamy video różnią się w zależności od projektu - każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.

Postaramy się przybliżyć szacowaną wysokość kosztów, jednak ma ona dużą rozpiętość uzależnioną od wielu czynników - w związku z tym niemożliwe jest stworzenie uniwersalnego cennika produkcji filmów promocyjnych.

Jakie elementy należy określić, aby otrzymać wycenę filmu promocyjnego?

Wielu klientów już na początkowym etapie rozmów - np. w zapytaniu ofertowym - prosi o odpowiedź na pytanie ile kosztuje film reklamowy. Aby ją otrzymać, niezbędne jest przedstawienie koncepcji i określenie czynników bezpośrednio wpływających na koszt produkcji filmu.

Poniżej proponujemy podstawowe pytania, na które należy odpowiedzieć, aby otrzymać ofertę z wyceną.

Jaka jest planowana długość filmu?

Metraż spotu stanowi podstawę do zaplanowania produkcji, w tym określenia najważniejszego czynnika, który wpływa na wycenę - ilości dni zdjęciowych.

Gdzie chcemy rozpowszechniać spot reklamowy?

Pola eksploatacji mają decydujący wpływ na stawki w umowach i koszty rozpowszechniania spotu reklamowego. Decyzja o tym, czy film ma być wyświetlany w internecie (np. youtube, facebook czy instagram) , telewizji, lub kinie jest kluczowa i powinna zostać podjęta na najwcześniejszym etapie preprodukcji spotów reklamowych.

Jakiej techniki chcemy użyć?

Należy przemyśleć jaka forma filmu najlepiej trafi do odbiorcy. Przykładowo - jeśli materiał ma prezentować elementy, które trudno przedstawić za pomocą kamery, warto rozważyć stworzenie animacji.

Ważna jest informacja o preferowanej jakości i formacie obrazu, która pomoże dobrać odpowiedni sprzęt. W tym miejscu warto również przemyśleć perspektywę opowiadania historii ,,z góry'' - przy użyciu drona. Wynajem sprzętu - kamer i oświetlenia, a także zaangażowanie profesjonalistów do jego obsługi, stanowi jedną z ważniejszych składowych ceny spotu reklamowego.

Gdzie ma dziać się akcja filmu?

Ilość, rodzaj i umiejscowienie lokacji bezpośrednio wpływa na wycenę produkcji filmu reklamowego. Oddziałuje to na takie elementy jak dni zdjęciowe, wysokość opłaty za wynajem lokacji (studio, przestrzeń rzeczywista lub plener) czy koszty dojazdu i ewentualnych noclegów.

Co ma przedstawiać film i kto ma w nim występować?

Podstawową rzeczą na której opiera się produkcja filmowa, stanowi scenariusz. Doświadczenie uczy, że dobrze dopracowany scenariusz jest niezbędny do przeprowadzenia samej produkcji z sukcesem. To z tego tekstu jesteśmy w stanie wyczytać większość informacji, które pozwolą zaplanować realizację.

Wiąże się z tym także określenie kto ma występować w spocie - aktorzy, statyści, pracownicy firmy - naturszczycy (stosowane szczególnie w niskobudżetowych projektach) czy wyłącznie przedmioty nieożywione, jeśli np. realizujemy film produktowy.

Jak wyobrażamy sobie warstwę dźwiękową filmu reklamowego?

Realizacja dźwięku na planie wymaga zaangażowania dźwiękowca, dlatego także od tego czynnika zależna jest cena. Podobnie rzecz ma się w przypadku zaangażowania lektora.

Warstwę dźwiękową tworzą efekty i muzyka, do których pozyskanie praw również generuje koszty.

Co chcemy zrobić z materiałem nagranym na planie?

Choć wydawać by się mogło, że film powstaje wyłącznie na planie, kluczowym etapem procesu jest również postprodukcja.

Chcąc zastosować efekty specjalne, skomplikowane animacje czy zaawansowaną koloryzację, należy zaplanować to już na etapie przygotowawczym. Takie, a nie inne decyzje wpływają na okres zdjęciowy, koszty, zatrudnienie profesjonalistów oraz czas realizacji.

Produkcja filmu reklamowego to bardzo szeroki temat, jednak nazwanie i określenie składowych, z których wynika cena, stanowi podstawę dobrej komunikacji z klientem. Gwarantuje to sukces realizacji późniejszych efektów filmu reklamowego.

Sformułowanie odpowiedzi na powyższe pytania na wczesnym etapie współpracy pozwoli nie tylko stworzyć budżet, lecz także szczegółowo zaplanować produkcję i określić czas niezbędny do realizacji filmu promocyjnego.

Sposoby na niedrogi film reklamowy

Zastanawiasz się jak zmniejszyć koszty produkcji filmu? Chętnie odpowiemy na to pytanie! Zapewniamy, że niewielki budżet nie musi oznaczać rezygnacji z wiary w projekt, a filmy reklamowe da się wyprodukować nawet za ok. 4-6 tysięcy złotych.

Przedstawiamy 6 skutecznych sposobów, które pomogą dostosować ceny filmu reklamowego do możliwości finansowych klienta.

 1. Film reklamowy do internetu
  Internet stanowi najtańsze pole eksploatacji - najczęściej stwarza możliwość darmowej publikacji filmu. Ponadto koszt zakupu praw do wizerunku do internetu jest najniższy. Chcąc zaoszczędzić, konieczna jest rezygnacja z rozpowszechniania filmu reklamowego w telewizji czy kinie, gdyż wiąże się ona z wysokimi opłatami emisyjnymi.
  Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem: Ile kosztuje reklama w telewizji i ile kosztuje reklama internetowa? Jaka jest różnica i co wpływa na te koszty?
 2. Jeden dzień zdjęciowy
  Sposobem na zmniejszenie kosztów produkcji filmu reklamowego jest modyfikacja koncepcji pozwalająca na realizację filmu reklamowego w 1 dzień zdjęciowy. Każdy kolejny dzień nagrań to koszt tożsamy z tym który musimy przeznaczyć na pierwszy dzień zdjęciowy.
 3. Jedna lokacja
  Aby możliwa była realizacja filmu w jeden dzień zdjęciowy, preferowane jest ograniczenie się do jednego miejsca. Pozwoli to na poświęcenie całego czasu na nagrania, zamiast na przemieszczanie się.
  Jeśli jednak niezbędna jest większa ilość lokacji, warto zadbać o to, aby znajdowały się w niewielkiej odległości od siebie. Dzięki temu dodatkowy koszty dojazdu dla ekipy zmniejszą się, lub będzie można ich uniknąć.
  Ograniczenie kosztów będzie możliwe również dzięki wyborowi lokacji, za której wynajem nie trzeba będzie płacić. Dobrze sprawdzi się przestrzeń biurowa firmy lub plener, którego dodatkowym atutem jest także dostępność naturalnego, darmowego oświetlenia.
 4. Produkcja filmu reklamowego z zaangażowaniem pracowników firmy
  Gdy istnieje taka możliwość, warto zaangażować do udziału w filmie reklamowym pracowników firmy, co nie tylko pozwoli uniknąć wynagrodzeń dla aktorów i statystów, ale też zwiększy autentyczność przekazu.
 5. Bazy ujęć i muzyki
  Mając ograniczony budżet i czas na planie zdjęciowym, nie należy bać się korzystania z baz licencjonowanej muzyki i nagrań stockowych. Umiejętne ich wykorzystanie będzie dla filmu walorem. Może stanowić również bardzo skuteczny sposób na tani film reklamowy.
 6. Prosta postprodukcja
  Uniknięcie drogiej postprodukcji jest możliwe dzięki odpowiedniemu przygotowaniu produkcji filmu. Dobrze zrealizowany materiał na planie znacznie ułatwia i usprawnia montaż, a co za tym idzie - powoduje, że jego cena jest satysfakcjonująca dla klienta.

Produkcja niedrogiego filmu promocyjnego wymaga zazwyczaj większego wysiłku w przygotowaniu oraz stosowania niekonwencjonalnych rozwiązań, jednak nie jest ona niemożliwa. Dokładne zaplanowanie budżetu jest w tym przypadku szczególnie ważne, ponieważ niweluje dodatkowe koszty.

Małe firmy często zwracają się do nas z chęcią stworzenia spotu reklamowego za kilka tysięcy złotych, a my udowadniamy, że się da!

PORZUĆ NUDNY MARKETING
Niech Twoi klienci poczują emocje

PODOBNE WPISY

GRANATOR FILM

+48 530 793 796

POZNAŃ

Święty Marcin 29/11a

WARSZAWA

Marszałkowska 140

BARCELONA

Carrer Ample 3, 3A
GRANATOR FILM Sp. z o.o